Menu

Polski

 

Cobh ( przedtem nazywane Queenstown) leży na połudiowym wybrzeżu Irlandii w hrabstwie Cork. Z portu Cobh między rokiem 1848 i 1950 wypłynęło aż 2,5 mln ludzi, którzy wyemigrowali do Ameryki Północnej. Wśród nich była Annie Moore i jej dwaj bracia, którzy jako pierwsi dotarli do Ellis Island w Nowym Jorku. 11 kwietnia 1912 roku do portu w Queenstown po raz ostatni przed tragicznym rejsem zacumował RMS Titanic. 7-go maja 1915 roku u brzegu Old Head of Kinsale zatopiony został statek RMS Lusitania. Rozbitkowie z Lusitanii przetransportowani zostali do Cobh i ponad stu z nich pochowano na cmentarzu Old Church Cemetery w odległości ok. 1,5 km od miasta. Spoczywa tam także słynny boxer, komik i zapaśnik Jack Doyle.

Miasto Cobh zbudowane zostało na stromym wzgórzu na wyspie Great Island nad portem Cork. Nad urokliwym miastem o wiktoriańskiej architekturze góruje katedra St. Coleman’s Cathedral. Zespół 49 dzwonów katedralnego carillonu jest jedynym takim instrumentem w Irlandii,  a największym na wyspach.

Cobh ma szeroką ofertę noclegową dla turystów, począwszy od pensjonatów Bed and Breakfast, po kwatery, hotele mniejsze i duże. W centrum miasta znajduje się wiele restauracji i kafejek, które zaspokoją zróżnicowane gusta turystów.

Miasto oferuje mnóstwo atrakcji takich jak wędkarstwo morskie (z brzegu i na otwartym morzu) oraz jeziorne, żeglarstwo,  sporty wodne oraz obserwację ptaków. Cobh bogate jest także w bardzo ciekawe zabytki i obiekty historyczne. Miłośnicy przyrody z Cobh mogą wybrać się do niedalekich ogrodów i zoo Fota. Codziennie organizowane są także piesze wycieczki śladami Tytanika. Centrum historyczne miasta (The Queenstown Story Heritage centre) mieści się w budynku wiktoriańskiego dworca kolejowego nieopodal terminala liniowców Cobh. Ponad 50 statków rejsowych, w tym te największe na świecie, wpływają do portu oddalonego zaledwie 200 metrów od centrum miasta. Ośrodek kultury The Sirius Arts Centre, które siedzibę dzieli z Królewskim Klubem Jachtowym Cork oraz Centrum Turystycznym, miłośnikom sztuki oferuje bezpłatne wystawy przez cały rok. W pobliżu Cobh i w całej południowej części hrabstwa znajduje się także wiele pól golfowych.

Bogaty jest kalendarz wydarzeń kulturalnych i historycznych miasta:

W kwietniu upamiętniane jest zatonięcie Titanica, w maju natomiast tragiczny rejs Lusitanii. Festiwal Szantowy oraz Konkurs Irlandzkich Zespołów Kobziarskich (Ireland Pipe Band Championships) odbywa się w długi czerwcowy weekend. W lipcu obchodzone jest święto niepodległościowego powstania Eamon’a Dealera z 1938 roku. Wielkie regaty, którym towarzyszy biesiada na wodzie i lądzie, organizowane są w sierpniu. We wrześniu Cobh gości Festiwal Blusowy (Festival of the Blues ) oraz Międzynarodowy Festiwal Wędkarstwa Morkiego (The International Sea Angling Festival). Każdy znajdzie coś dla siebie!

Sign Up To Our Newsletter

Video of the day

Recommended by Trip Advisor

Reviews of Cobh

Click here to read Trip Advisor Reviews of Cobh

follow us on social media