Menu

Polski

 

Cobh ( przedtem nazywane Queenstown) leży na połudiowym wybrzeżu Irlandii w hrabstwie Cork. Z portu Cobh między rokiem 1848 i 1950 wypłynęło aż 2,5 mln ludzi, którzy wyemigrowali do Ameryki Północnej. Wśród nich była Annie Moore i jej dwaj bracia, którzy jako pierwsi dotarli do Ellis Island w Nowym Jorku. 11 kwietnia 1912 roku do portu w Queenstown po raz ostatni przed tragicznym rejsem zacumował RMS Titanic. 7-go maja 1915 roku u brzegu Old Head of Kinsale zatopiony został statek RMS Lusitania. Rozbitkowie z Lusitanii przetransportowani zostali do Cobh i ponad stu z nich pochowano na cmentarzu Old Church Cemetery w odległości ok. 1,5 km od miasta. Spoczywa tam także słynny boxer, komik i zapaśnik Jack Doyle.

Miasto Cobh zbudowane zostało na stromym wzgórzu na wyspie Great Island nad portem Cork. Nad urokliwym miastem o wiktoriańskiej architekturze góruje katedra St. Coleman’s Cathedral. Zespół 49 dzwonów katedralnego carillonu jest jedynym takim instrumentem w Irlandii,  a największym na wyspach.

Cobh ma szeroką ofertę noclegową dla turystów, począwszy od pensjonatów Bed and Breakfast, po kwatery, hotele mniejsze i duże. W centrum miasta znajduje się wiele restauracji i kafejek, które zaspokoją zróżnicowane gusta turystów.

Miasto oferuje mnóstwo atrakcji takich jak wędkarstwo morskie (z brzegu i na otwartym morzu) oraz jeziorne, żeglarstwo,  sporty wodne oraz obserwację ptaków. Cobh bogate jest także w bardzo ciekawe zabytki i obiekty historyczne. Miłośnicy przyrody z Cobh mogą wybrać się do niedalekich ogrodów i zoo Fota. Codziennie organizowane są także piesze wycieczki śladami Tytanika. Centrum historyczne miasta (The Queenstown Story Heritage centre) mieści się w budynku wiktoriańskiego dworca kolejowego nieopodal terminala liniowców Cobh. Ponad 50 statków rejsowych, w tym te największe na świecie, wpływają do portu oddalonego zaledwie 200 metrów od centrum miasta. Ośrodek kultury The Sirius Arts Centre, które siedzibę dzieli z Królewskim Klubem Jachtowym Cork oraz Centrum Turystycznym, miłośnikom sztuki oferuje bezpłatne wystawy przez cały rok. W pobliżu Cobh i w całej południowej części hrabstwa znajduje się także wiele pól golfowych.

Bogaty jest kalendarz wydarzeń kulturalnych i historycznych miasta:

W kwietniu upamiętniane jest zatonięcie Titanica, w maju natomiast tragiczny rejs Lusitanii. Festiwal Szantowy oraz Konkurs Irlandzkich Zespołów Kobziarskich (Ireland Pipe Band Championships) odbywa się w długi czerwcowy weekend. W lipcu obchodzone jest święto niepodległościowego powstania Eamon’a Dealera z 1938 roku. Wielkie regaty, którym towarzyszy biesiada na wodzie i lądzie, organizowane są w sierpniu. We wrześniu Cobh gości Festiwal Blusowy (Festival of the Blues ) oraz Międzynarodowy Festiwal Wędkarstwa Morkiego (The International Sea Angling Festival). Każdy znajdzie coś dla siebie!